READING

Resursa – drugiej takiej nie znajdziecie

Resursa – drugiej takiej nie znajdziecie

Gdzieś, w centrum Polski, całkiem blisko od Warszawy i niedaleko od Łodzi leży miasto. Miasto, którego nie sposób pomylić z innymi. Wśród zieleni czerwieni się ceglana architektura, pamiętająca czasy, kiedy to miasto było niewielką osadą fabryczną i spełnieniem marzeń Filipa De Girarda o przemyśle.

Na miejskim dworcu robi się tłoczno w godzinach porannych, a pociągi relacji Łodź – Warszawa wywożą mieszkańców do pracy. Miasto wyludnia się i wydaje się senne, ale to tylko pozory, bo zostają tu między innymi Ci, którzy pracują dla Żyrardowa i jego kultury. W samym centrum miasta pyszni się renesansowy budynek zwany Resursą …

Resursa (z fr. ressources – środki) – określenie klubu towarzyskiego np. kupców, obywateli ziemskich itp. jak również lokalu takiego klubu.

Koniec XIX w. Wnętrze urządzone z wyjątkowym przepychem. W zacisznych gabinetach, w oparach cygar, wypoczywają Urzędnicy Towarzystwa Akcyjnego. Do ich dyspozycji pozostaje fachowa biblioteka wraz z czytelnią, sala bilardowa oraz pokoje do gry w karty. Na piętrze pokoje gościnne. W sali balowej, pełnej złoceń i malowideł ściennych odbywają się liczne bale i zabawy dla urzędników oraz ich rodzin i zaproszonych gości, a z balkonu przygrywa im orkiestra.

DSC00461 wnętrze Resursy, fot. Z. Kołaczek

Te sute czasy przerywa urzędnikom pracującym dla fabryki lnu, wojna. Resursy nie uchroniono przed zniszczeniami, a część jej wyposażenia zostaje skradziona. Jej przyszłe losy odzwierciedlają historię Polski, lecz w każdym z ustrojów pełni ona nieprzerwanie rolę obiektu kulturalnego – zmieniają się jedynie odbiorcy. W czasach okupacji w budynku mieści się Deutsche Haus z kawiarnią, bufetem i pokojami klubowymi oraz siedziba pomocniczej organizacji policyjnej Seldschutz. Po wyzwoleniu Resursa zmienia swych odbiorców kilkanaście razy. W latach pięćdziesiątych XX wieku otwiera się w niej Dom Pioniera, następnie świetlica dla dzieci pracowników Zakładów Lniarskich, a od 1960 r. – Przyzakładowa Szkoła Włókiennicza, kształcąca młode kadry dla przemysłu. Następnie znajduje się w niej Przyzakładowy Dom Kultury Zakładów Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie. W latach siedemdziesiątych dokonuje się prac rekonstrukcyjnych i konserwatorskich, aby ratować to, co jeszcze pozostało z dawnego blasku sali teatralnej. Budynek zostaje wpisany do rejestru zabytków decyzją w 1975 roku. W 2001 r. Zakłady Przemysłu Lniarskiego ogłaszają upadłość. Kończy się etap lnu, a Gmina Miasto Żyrardów nabywa od masy upadłościowej Zakładów Przemysłu Lniarskiego budynek Resursy. Zabytkowy obiekt i stojąca obok Kręgielnia zostają wyremontowane i zmodernizowane.

Kręgielnia w Żyrardowie_02 Kręgielnia, fot. Z. Kołaczek

Jaką rolę odgrywa Resursa obecnie? Czy budynek zachował ducha swoich trudnych dziejów? Co się tutaj odbywa? O to pytam P. Karolinę Wielińską, p.o. kierownika Resursy.

– Karolina Wielińska: Resursa pełni ważną rolę w życiu kulturalnym miasta. Odbywają się w niej liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, w których uczestniczą zarówno mieszkańcy miasta, jak również odwiedzający miasto Goście. Każdy odwiedzający mury obu zabytkowych obiektów jest zachwycony przepychem sali teatralnej oraz historią tego miejsca. Dodatkowo, bardzo wiele osób, w tym, co bardzo ważne – grupy dziecięce, które odwiedzając zarówno Resursę jak też wystawę „Żyrardów – Miasto tkaczy i wizjonerów” w Kręgielni, odbywają interesującą podróż w czasie, do historycznego Żyrardowa. Resursa to przede wszystkim miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, organizowane przez Miasto Żyrardów, których adresatami są mieszkańcy. Jednak w Resursie mieści się również baza noclegowa, utrzymana w klimacie całego budynku, w której chętnie zatrzymują się goście z całego świata. Cały obiekt to duma miasta. Myślę, że Resursą warto się chwalić ze względu na jej walory zabytkowe oraz dziedzictwo kulturalne miasta. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Resursę odwiedzają znani artyści.. Gościli tu m.in. Krystyna Janda, Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz, aktorzy Teatru Wielkiego, Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Stanisław Sojka, Natalia Niemen, Grzegorz Miecugow, Andrzej Poniedzielski, Joanna Morea i wielu innych. Tu również, w Galerii Resursa, odbywają się wystawy twórców Manufaktury Satyry – Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego, organizowanego corocznie, począwszy od roku 2010 przez Urząd Miasta Żyrardowa oraz innych artystów, w tym również rodzimych, miejskich. Tuż obok budynku Resursy znajduje się drugi zabytkowy budynek, dawnej Kręgielni. Pierwotnie kręgielnia znajdowała się w drewnianym budynku, na tyłach Resursy, stanowiąc rekreacyjne uzupełnienie jej oferty. Ten sposób spędzania wolnego czasu zyskał wielu zwolenników i tak w 1885 r. powstał ekskluzywny Klub Kręglarzy Kamm założony przez właścicieli fabryki włókienniczej. Klub liczył 15 członków. Murowana kręgielnia powstała w 1905 r. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachował się oryginalny wystrój jej przestrzeni, a w murach Kręgielni mieści się dziś wystawa „Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”.

Historia zatacza koło. Późne popołudnie. Pociągi przywożą pierwszych Żyrardowian wracających z pracy. Nie są to wąsaci urzędnicy, ale tzw. białe kołnierzyki, a Resursa stoi nadal, czekając ze swoją ofertą kulturalną na mieszkańców miasta.


RELATED POST

COMMENTS ARE OFF THIS POST