READING

Roald Dahl – wszystkie powieści dla dzieci

Roald Dahl – wszystkie powieści dla dzieci

W 2016 roku przypada setna rocznica urodzin Roalda Dahla, autora wielu cieszących się nieustającą sympatią małych, większych i tych całkiem dorosłych czytelników.

Roald Dahl jest autorem powieści „Charlie i fabryka czekolady”, zekranizowanej  przez Tima Burtona, z charakterystyczną rolą Johnny Deppa. Kontynuacją jest „Charlie i wielka szklana winda”, gdzie Charlie zostaje właścicielem fabryki czekolady i ma zamieszkać w niej z całą nieco zwariowaną rodziną, najpierw jednak wszyscy wybiorą się wielką szklaną windą w podniebną podróż.

„Charlie i fabryka czekolady” oraz niezwykła „Matylda” należą do kanonu ulubionych lektur szkolnych. „Matylda” to powieść o kilkuletniej dziewczynce z zadatkami na geniusza, która wiedzie niełatwe życie z rodzicami i bratem, z którymi musi walczyć o swoje miejsce i prawa. W szkole też nie jest lepiej, wystarczy powiedzieć, że rządzi tą placówką dyrektorka Agata Pałka, która trenuje … rzucanie uczniami na odległość.

Dwie inne, mniej znane pozycje to „Danny mistrz świata”. Dannemu wydaje się, że ma najlepszego tatę na świecie, więc ogarnia go zdziwienie, kiedy okazuje się, że tata każdej nocy wymyka się, żeby kraść bażanty swojego sąsiada…

„James i wielka brzoskwinia”to historia chłopca, który zostaje osierocony, kiedy jego rodzice zostają stratowani przez nosorożca, a on sam trafia pod opiekę despotycznych ciotek. W ich ogrodzie pewnego dnia wyrasta ogromna brzoskwinia. Kęs owocu sprawa, że James przenosi się do niezwykłej krainy zamieszkałej przez owady ludzkich rozmiarów.

„Bardzo fajny gigant” to powieść zekranizowana w lipcu tego roku przez Stevena Spielberga. Historia powieści małej samotnej dziewczynki z olbrzymem obfituje w moc niesamowitych zdarzeń, a film pełen jest zniewalających efektów specjalnych.

Roald Dahl nie zna granic w swoich opowieściach. Usłane są one różnymi indywidualnościami, czasem sympatycznymi, czasem strasznymi, zawsze nietuzinkowymi. Głównymi bohaterami zawsze pozostają jednak dzieci. Pochyla się nad nimi z troską, pomaga w trudnościach i obdarza tajemnymi mocami i porywającymi, nieco surrealistycznymi przygodami.

Książki autora nie znają czasu. To autor, który przeniknął przez granice dziecięcej wyobraźni i umie odnaleźć i pokazać nam w nas wewnętrzne dziecko. Sam był wiecznym chłopcem i wiódł ekscentryczny żywot, o czym możemy przekonać się czytając jego autoryzowaną biografię „Roald Dahl. Mistrz opowieści”.

Wszystkie pozycje autora dla dzieci zostały wydane z okazji jego urodzin przez Wydawnictwo Znak.


RELATED POST

COMMENTS ARE OFF THIS POST