READING

Nowy Teatr. Więcej niż Teatr.

Nowy Teatr. Więcej niż Teatr.

Nowy Teatr. Więcej niż Teatr.

Minęło pół roku od czasu, kiedy w sercu Mokotowa urzeczywistniło się wyobrażenie Krzysztofa Warlikowskiego o instytucji kultury. Przyjrzyjmy się temu miejscu po kilku miesiącach działalności  i postarajmy je zdefiniować.

aparat-maj-16-576

Otwarty.

Nowe miejsce powstało na terenach dawnych warsztatów MPO w kwietniu tego roku. Odrestaurowano przemysłową zabytkową halę i budynki na otaczającym je placu. Rekonstrukcja pozwoliła zachować  oryginalne przestronne, industrialne wnętrza. Budynek jest prosty, nowoczesny, pełen naturalnego światła. Ogromne okna otwierają go na miasto. To miejsce jest otwarte dosłownie – mieszkańcy okolicznych budynków mogą obserwować co się dzieje wewnątrz czy na dziedzińcu. A także w przenośni  – Nowy Teatr to otwarte miejsce spotkań dla wszystkich.  Toczą się debaty,  zaproszeni goście prowadzą dyskusje o literaturze, wykłady i projekcje tworzy Agnieszka Graff. Odbywają się rodzinne warsztaty o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, warsztaty dla dzieci, spotkania w świetlicy. Tu każdy może stworzyć dookoła działań artystycznych i społecznych spontaniczną wspólnotę.

aparat-maj-16-604

Interdyscyplinarny.

Instytucja jest z założenia interdyscyplinarna i wymykająca się kwalifikacjom.  Jest domem dla  prezentacji spektakli teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego, dyrektora artystycznego. Wchodzi jednak w kompetencje miejsca nieteatralnego. Tworzy nowe obszary działań scalając rozproszone dyscypliny w jednym miejscu.

Krzysztof Warlikowski każe myśleć o teatrze, jego estetyce i przesłaniach w nowy sposób. Stara się budować więź z publicznością na wielu praktycznych poziomach. Tworzy miejsce spotkań z artystami i ekspertami z różnych dziedzin podczas warsztatów, dyskusji, spektakli, pokazów filmowych, koncertów, klubów dyskusyjnych, kół zainteresowań oraz amatorskich grup teatralnych.

aparat-maj-16-584

Wolny.

W poprzednich latach twórczości Krzysztof Warlikowski tworzył diasporę wolności twórczej i artystycznej, obecnie kontynuuje te działania w tym miejscu. Chce, żeby Nowy Teatr był otwarty, dostępny i oferował pole do debaty dla tematów trudnych i niewygodnych. To przestrzeń niekonformistyczna, dotykająca treści, których pozostałe placówki być może nie mają odwagi poruszyć. Również aktorzy nie boją się głośno wypowiadać swoich poglądów i manifestować postaw, które nie wzbudzają sympatii  pewnej części społeczeństwa.

aparat-maj-16-586

Współtworzony.

Nowy Teatr jest miejscem nie tylko jednorazowych zdarzeń , nie jest jedynie odwiedzany, ile współtworzony. Do współpracy zapraszanych jest wielu artystów spoza dziedzin stricte teatralnych i to oni kształtują specyfikę tego miejsca.  Są to muzycy, jak mistrz muzycznej awangardy Zbigniew Karkowski czy Paweł Mykietyn komponujący utwory do większości spektakli NT. Reżyserzy teatralni gościnnie prezentujący tu swoje projekty, pisarze („Czytaj, nie czekaj. Awantury o książki” – cykl spotkań Sylwii Chutnik), a także pozostali współtwórcy: wykładowcy, naukowcy, architekci, performerzy.

aparat-maj-16-606

Różnorodny.

Wielopłaszczyznowość oferty kulturalnej opiera się na różnorodności. Dotyczy ona zarówno opisanych już wielu form wykorzystywanych na deskach tej sceny jak i ilości i rozpiętości tematów. Obecne tematy dotykają między innymi:  sztuki komunikacji („Jeden Gest” to spektakl o porozumiewaniu się ze światem – światem słyszących i światem innych Głuchych), wykluczenia („Klauni, czyli o rodzinie”), prawa jednostki do bycia sobą („Kabaret”) oraz intymności doświadczenia („Stany Wyśnione). Jakby tego było zbyt mało, w repertuarze znajdziemy tak różnorodne wydarzenia jak spotkania z dyrektorem Centrum Badań Gier Video, Pawłem Frelikiem jak i wykłady o kulturze starożytnej Daniela Zarewicza, filologa klasycznego.

Różnorodny jest przede wszystkim zespół. Aktorzy zespołu Nowego Teatru to oryginalne, wyraziste osobowości. Te nazwiska znamy wszyscy: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska. Andrzej Chyra, Marek Kalita,  Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr.  Każdy z nich jest odmienny, ale każdy wnosi do spektakli i działań indywidualną energię, które tworzą na scenie mozaikę cech.

 

ludzie

Nowy Teatr pragnie rozbudzać wyobraźnię poprzez spełnianie marzeń i spełnianie marzeń poprzez rozbudzanie wyobraźni. Zadanie Teatru Nowego zdaje się być banalnie prostą receptą: Idź. Patrz. Myśl. Myślenie to najtrudniejsza ze sztuk.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

www.nowyteatr.org

Zdjęcia: własne.

Zapisz

Zapisz


RELATED POST

COMMENTS ARE OFF THIS POST