READING

Metoda Domana czyli wesoła wędrówka przez jednakie...

Metoda Domana czyli wesoła wędrówka przez jednakie słówka

Czy zastanawialiście się kiedyś, co mają ze sobą wspólnego pączek ciastko i pączek kwiatu czy kolejka do sklepu i kolejka zabawka?

Odpowiedź brzmi: nic, oprócz słowa, które je określa. To ono ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ metoda czytania globalnego (znanej na świecie jako metoda Domana) polega na zapamiętywaniu grafiki całych słów (bez uczenia się liter), a najważniejsze jest powtarzanie. W ten sposób skonstruowane są książeczki w serii „Czytanie Globalne” wydawnictwa Alegoria adresowanej do dzieci w wieku 3-5 lat.

Przyjrzyjmy się i książeczkom i tej metodzie!

Czytanie globalne to czytanie bez znajomości liter, zapamiętywanie grafiki całego słowa. Książeczka do czytania / oglądania metodą Domana zaprojektowana jest w oparciu o tę zasadę. Na jednej stronie znajduje się jedna, duża, kolorowa ilustracja pokazująca  znaczenie słowa, podpisana danym wyrazem. Przykładowo, słowo zamek widnieje na ilustracjach kolejno jako zamek – budynek, zamek – suwak oraz zamek do klucza.

Obrazki pokazują różnorodność znaczeniową wielu wyrazów, ale przecież zawsze czyta się je tak samo.

Jedną z reguł konstruowania tekstów do czytania globalnego jest używanie niewielkiej liczby słów, ale tworzenie takich konfiguracji, by często się one powtarzały. Dzięki temu dziecko łatwiej zapamiętuje ich grafikę.

W jaki sposób uczymy czytania globalnego? Zasada jest bardzo prosta. Wystarczy czytać z dzieckiem kolejne wyrazy, jednocześnie je wskazując.

Oprócz powszechnie używanych metod nauki czytania, np. sposobem sylabowym i książeczek temu poświęconych, warto wypróbować metodę Domana i propozycję wydawnictwa Alegoria, aby wspomóc, urozmaicić i ułatwić dzieciom zapoznanie się z tekstem. Dzieci bawiące się w czytanie globalne zaczynają czytać wcześniej niż ich rówieśnicy, mają z reguły lepszą pamięć wzrokową, umiejętność porównywania i dokonywania analizy wyrazu.

Autorką serii jest filolożka i pedagożka przedszkolna w wieloletnim stażem, Maria Trojanowicz – Kasprzak, będąca autorką licznych książek i artykułów poświęconych tej metodzie. Książeczki wydane przez Alegorię dedykowane są nauczycielom i rodzicom i są znakomitym sposobem na wprowadzanie dziecka w świat słów, rozwijanie umiejętności pamięci, analizy wzrokowej oraz poszerzanie zasobu jego słownictwa.

Miłej zabawy!

„Wesoła wędrówka przez jednakie słówka”, Maria Trojanowicz-Kasprzak

Wydawnictwo Alegoria, Warszawa, 2018

 


COMMENTS ARE OFF THIS POST