CHOINKA – teatr Guliwer

„Choinka”

„Choinka”, to kolejne przedstawienie zrealizowane na niedawno otwartej scenie „Liliput” teatru Guliwer. Spektakl jest adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena i skierowany jest dla dzieci od 3 lat, a bez górnej granicy wieku, bo to piękna świąteczna przypowieść o naturze życia i przemijaniu.

Tytułowa choinka rośnie w lesie, wśród wielu innych drzewek wokół niej, jednak jest wyjątkowa. Zaraz po wystawieniu pierwszych świeżych gałązek na światło dzienne zastawia się, co z niej wyrośnie? Jaką rolę przyjdzie jej pełnić, jaki los ją spotka, a może zostaną jej przypisane specjalne cele? Obserwuje las wokół i to, co się dzieje w przyrodzie i już nie może się doczekać, kiedy ten las opuści. Kiedy wyrasta na piękne drzewko, w końcu jej marzenia i ambicje się spełniają i zostaje wybrana na drzewko do przystrojenia, ścięta i zawieziona do miasta, do dużego domu ze służbą. Tam przeżywa chwile szczęścia i satysfakcji, kiedy podziwiana pełni centralną rolę podczas Wigilii. Nie traci również otuchy, nawet kiedy zostanie już rozebrana ze świątecznych ozdób i przeniesiona na strych. Rozmawia z myszkami, bez końca opowiadając im bajkę zasłyszaną podczas świąt. Jaki dalszy los czeka drzewko? Nietrudno się domyślić, lecz pozostawmy to zakończenie widzom, którzy zamierzają obejrzeć spektakl.

Mądre, piękne, choć nieco smutne, jak zazwyczaj to u Andersena przedstawienie, zostało zrealizowane niezwykle pomysłowo. Każdy metr sceny został kreatywnie zagospodarowany przez scenografkę Márię Bačovą, a przedstawia las, salon czy też strych. Scena umieszczona jest centralnie, a publiczność ma możliwość oglądać pięknie ubraną „Choinkę” z obu jej stron, co daje wszystkim, nawet najmniejszym widzom doskonałą widoczność i możliwość bliskiego uczestniczenia w akcji. Cała scena utrzymana jest w soczystych odcieniach zieleni i mieni się świątecznymi światełkami. „Choinka” zaskakuje pomysłowymi rozwiązaniami scenicznymi, kiedy to kolejne liczne rekwizyty pojawiają się na scenie nie wiadomo, gdzie do tej pory ukryte.

W pełni wykorzystana została w spektaklu ekspresja, talent i żywiołowość aktorów. W tytułową postać choinki wciela się Milena Kranik i zadziwia zdolnością ukazania, w jaki sposób drzewko rośnie, wyraża nadzieje i emocje radości czy smutku. Rolę narratora pełni znany z „Przyjaciela Automateusza” Georgi Angiełow, który swą energią, charyzmą i zaangażowaniem obdziela całą przestrzeń.  Słychać salwy śmiechu, gdy wciela się w role myszek, które choinka spotyka na strychu. Podczas trwania spektaklu słychać nastrojowy i podkreślający działania sceniczne akompaniament gitary na żywo (Hipolit Woźniak), a wesoła piosenka o Klumpe – Dumpe, co ze schodów spadł, wpadnie w ucho nie tylko dzieciom.

„Choinka” to klasyka literatury, z którą przyjemnie zapoznać się w uroczym i pomysłowym wydaniu scenicznym. Wprowadzi w nas przyjemny, przedświąteczny nastrój, ale też da sposobność poruszenia z dziećmi tak ważnych w tym okresie tematów, jak życie i przemijanie.

Przedstawienie dla dzieci od lat 3, Czas trwania spektaklu: 60 minut

Występuje: Georgi Angiełow

Gościnnie: Milena Kranik, Hipolit Woźniak

Data premiery: 6 XII 2018

Dziękuję Teatrowi Guliwer za możliwość obejrzenia przedstawienia!


RELATED POST

COMMENTS ARE OFF THIS POST