READING

Instytut Teatralny czyli wszystko o polskim teatrz...

Instytut Teatralny czyli wszystko o polskim teatrze

Czym jest i czym zajmuje się Instytut Teatralny?

Łatwiej zdaje się byłoby powiedzieć, czym się nie zajmuje, bo lista aktywności placówki jest imponująca:

  • w Instytucie Teatralnym znajduje się największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest olbrzymi zbiór artykułów prasowych, recenzji, zdjęć, programów teatralnych, afiszy, plakatów, dokumentów związanych z działalnością poszczególnych scen. Także teczki z wycinkami prasowymi dotyczącymi pracy poszczególnych artystów, edycji festiwali teatralnych i filmowych, szkół teatralnych, pism branżowych są dostępne w czytelni. Wiele zdigitalizowanych dokumentów udostępnianych jest w części wirtualnej archiwum na stronie www.e-teatr.pl.
  •   zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Instytut powołuje publiczną debatę o współczesnym polskim teatrze, poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji naukowej, wspiera działalność badawczą i edukacyjną.
  • prowadzi największy wortal poświęcony w całości polskiemu teatrowi www.e-teatr.pl, oraz specjalistyczną Księgarnię PROSPERO www.prospero.e-teatr.pl. Od 1 stycznia 2014 roku dyrektorem Instytutu jest Dorota Buchwald, poprzednim szefem placówki od momentu jej powstania w 2003 roku, był Maciej Nowak.

 Instytut Teatralny  mieści się w byłym Pawilonie VII Oddziału Chirurgicznego Szpitala Ujazdowskiego w  Warszawie powstałym w 1905 roku z przeznaczeniem na oddział chirurgiczny.

fot. Weronika Stosik

Kalendarium Instytutu gęsto wypełnione jest wydarzeniami dotyczącymi teatru, np. premierami książek, wystawami, cyklami spotkań, warsztatami oraz spektaklami – warto śledzić te wydarzenia, bo dodatkowo wiele z nich jest bezpłatnych i skierowanych zarówno dla dorosłych jak i młodszych odbiorców sztuki teatralnej.

Instytut organizuje multum własnych projektów, lubianych przez warszawiaków i na stałe zrośniętych z tkanką stolicy. Nie sposób wszystkich wymienić, są to między innymi: Teatr Polska, Lato w teatrze, Teatroteka Szkolna, Konkurs im. Dormana, Klasyka Żywa.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego znalazł się wśród pięciu „miejsc” nominowanych w tegorocznej edycji warszawskich kulturalnych nagród redakcji „Co Jest Grane 24” Wdechy 2018 – głosujmy!

Instytut Teatralny
im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

 

 

 


COMMENTS ARE OFF THIS POST